Lajmet për fëmijët

Pagjumësia mund t’i bëjë fëmijët të mbipeshë

Mungesa e gjumit te fëmijët mund të jetë një faktor i rrezikut për paraqitjen e mbipeshës, thotë studiuesit amerikanë.

  Një dhe dyvjeçarët

 • Pezmatimi i bajameve, tri receta popullore

  Pezmatimi i bajameve është i shpeshtë gjatë muajve të ftohtë, veçanërisht te fëmijët. Derisa shumë prindër preferojnë mjekimin me barna, disa të tjerë preferojnë receta mjekësore popullore, të cilat kanë më pak efekte anësore.

 • Dhimbjet e fytit te fëmijët e vegjël

  Me ftohjen e motit, çdokush është më i prirë për t’u ftohur. Një gjendje e cila shpesh prek fëmijët e vegjël gjatë zhvillimit foshnjor është dhimbja e fytit.

 • Foshnja juaj nuk është mirë? Ja si ta zbuloni

  Bebet japin shenja të ndryshme kur ata nuk ndjehen mirë. Më të dukshmet prej tyre janë rritja e temperaturës, rrjedhja e hundës, kollitja dhe puçrrat.