Hygeia
A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Rënia e flokëve

A e keni ditur se ju humbi deri në 100 qime të flokëve çdo ditë? Kjo është normale, dhe te shumica e njerëzve, këto qime rigjenerohen. Por shumë meshkuj – dhe disa femra – humbin flokët derisa plaken. Ju mund po ashtu të humbni flokët nëse keni ndonjë sëmundje të caktuar, si probleme me gjëndrën tiroide, diabet ose lupus. Nëse merrni barna të caktuara ose bëni hemoterapi për kancer, ju po ashtu mund të humbi qimet. Shkaktarët tjerë janë stresi, ushqimi i paktë me proteina, histori familjare ose ushqyerja e dobët. Trajtimi i rënies së flokëve varet nga shkaktari. Në disa raste trajtimi i shkaktarëve mund të korrigjojë problemin. Trajtimet tjera janë barnat dhe rivendosjen e flokëve.

Lajmet e fundit

  • Çaji mbron nga rrezet ultravjollcë?

    Konsumi i çajit të gjelbër mund të ofrojë mbrojtje nga rrezet ultravjollcë dhe nga dëmtimi i ADN-së, që vjen si pasojë e rrezeve të diellit.

  • S’ka më flokë të thinjura?

    Shkencëtarët thonë se kanë gjetur një mënyrë për të rikthyer ngjyrën natyrale të flokëve me anë të barnave.

  • Flokëkuqët, më të kujdesshëm në diell!

    Personat të cilat kanë flokë të kuqe mendohet se janë më të rrezikuar për t’u prekur nga kanceri i rrezikshëm i lëkurës, melanoma, edhe nëse ata nuk kalojnë shumë kohë në diell.